Noterlerde Taşınmaz Satışı Uygulaması Başlıyor

Noterlerde Taşınmaz Satışı Uygulaması Başlıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından yapılan açıklamaya göre, 4 Temmuzdan itibaren noterlerce gayrimenkul satışı, taşınmaz satışı yapılabilecek.

Adalet Bakanının yaptığı açıklamada, " 4 Temmuz’dan itibaren düzenlemeye geçecek. O da önemli bir düzenlemeydi. Özellikle taşınmaz satışı ile ilgili tapudaki yoğunluğu giderecek, vatandaşlarımızın işlemlerini daha hızlı ve daha kısa süre içerisinde yapmasını sağlayacak, bürokrasiyi azaltacak önemli bir düzenleme, artık bundan sonra 4 Temmuzdan itibaren noterlerimizde gayrimenkul satışı, taşınmaz satışı yapılabilecek, bu tabi önemli çünkü noterlerimiz artık nöbetçi noter uygulaması ile hafta sonunda da açık oluyorlar. Dolayısıyla taşınmaz satışı tapu, resmi dairelerinde sadece hafta içi yapılabilirken, şimdi noterlerde de bu imkan getirildiği için hafta sonlarında da taşınmaz satışı gerçekleşmiş olacak 4 Temmuz’dan itibaren. Geçen yasama dönemimizde son yargı paketlerinden birinde yasalaştırdığımız bir konuydu, bu da bürokrasinin azaltılması noktasında, vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması noktasında çok önemli bir düzenlemeydi ve uygulaması da 4 Temmuz’dan itibaren başlamış olacak, bunun da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

Bilindiği üzere, bu konuyla ilgili olarak daha öncesinde, 11 Ocak 2023 tarihli ve 32070 sayılı Resmi Gazete’de "Noterler Tarafından Düzenlenen Taşınmaz Satış Sözleşmelerine Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" yayımlanarak aynı tarihte yürürlüğe girdiği, ancak söz konusu bu Yönetmelik hükümlerinin, öngörülen bilişim sistemi kurulduğunda, Adalet Bakanlığı resmî internet sitesinde duyurulduğu tarihten itibaren uygulanması öngörülmüştü.


Yorum Yaz